Home / Ekonomi / Borsada yatırım rehberi

Borsada yatırım rehberi

Borsa İstanbul, Türkiye’de borsaya giriş yapmak isteyenler için ilk duraktır. Borsa İstanbul’a giriş yapmak ise düşündüğünüzden daha kolay bir süreç.

Öncelikle 18 yaşından büyükseniz, Borsa İstanbul’da yer almanızın önünde herhangi bir engel bulunmadığını belirtelim. 18 yaşından büyük tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Borsa İstanbul’da yatırım yapabilmektedir.

Borsa İstanbul’da yer edinmek için öncelikle ya bir bankada yada bir aracı kurumda hesabınız olması gerekiyor. Daha kolay olduğu için sizlere bir banka hesabı açmanızı öneriyoruz. Herhangi bir bankaya giderek yalnızca kimliğiniz ile banka hesabı açabilirsiniz. Banka hesabı açtıktan sonra, bankadaki görevlilere bir yatırım hesabı açmak istediğinizi belirtin. Yatırım hesabınızı açmak için size 100’lerce sayfalık bir metin getirilecektir, bu metinleri imzaladıktan sonra yatırım hesabınız aktif olacaktır. Bu süreçten sonra artık ister bilgisayardan ister telefondan istersenizde banka şubesinden hisse senedi alım ve satımı yaparak Borsa İstanbul’da yer edinebilirsiniz. Yatırım hesabınızı nasıl açacağınıza ilişkin ek bilgileri bu sayfadan alabilirsiniz.

Yatırım hesabı açmak ise Borsa İstanbul’da edinmenin sadece ilk adımıdır. Türkiye’de milyonlarca yatırım hesabı bulunmaktadır, ancak bunların ancak binlerle ifade edilen kısmı Borsa İstanbul’da aktif olarak hisse senedi alım satımı yapar, çünkü Borsa diğer yatırım türlerine göre daha risklidir.

Borsanın taşıdığı risklerin fazla olması nedeniyle özellikle 21’nci yüzyılın en büyük icadı olan internet bulunmaz bir nimet olma özelliği taşımaktadır. İnternet üzerinden borsa ve ekonomi yayınları yapan ve analizler yayınlayan bazı internet siteleri sizleri bu risklerden bir ölçüde kurtarmaktadır. Bu sitelerden alınacak önemli analiz ve raporlar aracılığıyla daha az risk ile Borsa İstanbul’da işlem yapabilirsiniz. Türkçe olarak yayın yapan ekonomist.co adlı internet sitesi de bu sitelerden biri, söz konusu internet sitesinde önemli değerlendirmeler ve bilgiler bulabilir ve bu konuda ek araştırmaların yapılmasını talep etmek için siteyle yorum bölümünde etkileşim kurabilirsiniz.

Economist adlı sitede yer alan birbirinden önemli değerlendirmeleri okumadan ve bu araştırmalarda tam olarak ne belirtildiğini öğrenmeden borsa yatırımcısı olmanızı kesinlikle önermiyoruz. Unutmayın, borsa yüksek karları sağlayabileceği gibi, yüksek oranda zararlara da neden olabilir. Yatırımınızı doğru yönlendirmek ise yüzde 100 oranında sizin elinizde, bu nedenle sık sık araştırmalara ve borsa trendlerine göz atmalısınız.

Toplam 1 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.1

Check Also

konut

İngiltere’de konut fiyatları artıyor

Avrupa’nın önemli ekonomileri arasında yer alan İngiltere’de konut fiyatlarında artış yaşandı. Ülkenin önemli kredi derecelendirme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super