Home / Ekonomi / Marka Tescili Başvuru

Marka Tescili Başvuru

Bir işletmenin mal veya hizmetini diğer şirketlerin mal ve hizmetlerinden ayıran her türlü işaret marka olarak tanımlanmaktadır. Marka tescili olarak kişilerin isimleri, sloganlar, şekiller, sayılar ve her türlü işaret ve simge marka olabilme niteliği taşımaktadır. Marka tescilinde en önemli unsurların başında markaya konu olan işaretin ayırt ediciliği gelmektedir. Ayırt edicilik ise, marka tesciline konu olan isim, işaret vey şeklin diğer mal ve hizmetlerden bariz bir şekilde farklı olması demektir. Marka tescili, Türk Patent Enstitüsü’nde resmi vekiller tarafından yapılmaktadır. Yapılan marka tescili başvurusu ise yaklaşık olarak 1 sene sonra sonuçlanmaktadır.

Marka Tescili Başvurusu Kimler Tarafından ve Nasıl Yaptırılır?

Türkiye’de yerleşik olarak ticari faaliyette bulunan herkes marka tescili başvurusu yaptırabilmektedir. Ayrıca Paris sözleşmesine taraf olan ülkelerdeki gerçek veya tüzel kişilerde marka başvurusunda bulunabilme hakkına sahiplerdir. Marka başvurusu ise, başvuru sahibi veya resmi vekil olarak atadığı kişi tarafından online ortamda ya da gereken evrakların doldurulmasından sonra yapılabilmektedir. Türk Patent Enstitüsü ise Ankara’dadır. Başka illerle şubeleri yoktur. Online sistemden başvuru yapmak istemeyenler geekli evrakları tamamladıktan sonra Ankara’ya gitmeleri gerekmektedir. Ancak Ankara’ya gitmeyerek en fazla 1 saat içerisinde tescil işlemlerini internet üzerinden tamamlayabilmek hem zaman tasarrufu sağlamaktadır hem de işlerin daha kolay sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.

Markaya Ne Zaman Başvurulması Gerekir?

Marka tescili başvurusu yapıldıktan hemen sonra marka kullanılmamalıdır. Çünkü bir marka tescili başvurusu en az 12 ayda sonuçlanmaktadır. Yani marka tescil başvurusunda bulunulmuş olmak o markayı hemen kullanılabilmek anlamlarına gelmemektedir. Türk Patent Enstitüsü’ne başvurulan marka diğer kıstasları tarafından incelenip o markaya benzer herhangi bir ize rastlamaması durumunda markanın yayınına karar vermektedir. Markanın yayınına karar verdikten sonra eğer üçüncü şahıslardan herhangi birisinin marka ile ilgili bir itirazı olması halinde markanın tescil işlemleri uzayabilmektedir. Bu durumda bir markanın kullanılabilmesi için mutlaka Türk Patent Enstitüsü’nden kesin onay alınması gerekmektedir. Ayrıca bir firma birden fazla marka tescili içn başvuruda da bulunabilmektedir. Bir markanın birden çok marka tescili başvurusunda bulunması durumunda tescil işlemlerinde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı önceden tedbir alınmış olmaktadır.

Toplam 1 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.1

Check Also

konut

İngiltere’de konut fiyatları artıyor

Avrupa’nın önemli ekonomileri arasında yer alan İngiltere’de konut fiyatlarında artış yaşandı. Ülkenin önemli kredi derecelendirme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super